Bolo to v kostýme, ktorý akoby až kozmonauticky stelesňoval techniku strihu a bolo to v júli 1916, keď v Kabarete Voltaire v Zurichu vystúpil so svojim manifestom nemecký básnik Hugo Ball a vyslovil „DADA“. Ono bolo tým magickým slovom, ktoré sa malo stať zaklínadlom proti všetkým hrôzam vojny, proti nezmyselným konfliktom…
K manifestu sa prihlásilo množstvo ďalších umelkýň a umelcov, ako napríklad nemecká poetka a performerka Emmy Ball Hennings, americká spisovateľka Beatrice Wood, francúzsky výtvarník Marcel Duchamp, nemecký maliar Max Ernst, či nemecko-francúzsky maliar, sochár a básnik Hans Arp a mnoho ďalších. Dadaisti odmietli zavedené normy, ktoré dominovali vtedajšiemu umeniu a kultúre a boli striktne proti nadradenosti a umeleckému elitárstvu. Ich hlavným mottom bola absolútna sloboda v tvorbe a umení ale aj sloboda tvorby a umenia.
Vystrihovačka, koláž, asambláž, fluxus, readymades a i. boli novými kreatívnymi technikami Dadaizmu
Zapojte aj vy do akcie svoju vystrihovaciu techniku a vytvorte vlastnú originálnu báseň podľa návodu Tristana Tzaru:
Ako vytvoriť dadaistickú báseň.
Pomôcky a postup:
Vezmite si noviny.
Vezmite si nožnice.
Z novín si vyberte článok v rozsahu básne,
ktorú chcete vytvoriť.
Článok vystrihnite.
Dôkladne vystrihnite aj každé jedno slovo článku a tieto výstrižky vhoďte do škatule.
Zamiešajte ich.
Potom rad za radom vyberte každý jeden výstrižok.
Výstrižky slov zoraďte presne v takom poradí,
v ako ste ich zo škatule vybrali.
Báseň sa vám bude podobať.
A máte to – dokonale originálny výtvor dokonalej poetiky, i keď zrejme bez uznania zo strany okolia.
autorka medzinárodne ocenenej zbierky poézie Pohľadnice z neviditeľných miest, prekladateľka z anglického a nemeckého jazyka (a naopak), zakladateľka občianskeho združenia a vydavateľstva Mladé topole a autorka online lifestylového projektu pre ženy Príbehy a peripetie Gertrud Wurmovej. Vo voľnom čase píše rozprávky pre deti, maľuje a vyrába háčkované tapisérie. Žije a tvorí v Bratislave. Viac o autorke >>